Filmek

Amikor a pszichológia elemzi a viselkedést, akkor nem felmenteni akar, hanem megérteni. Nem azért kutatjuk az okokat, vagy nézzük meg a gyerekkor történéseit, mert valakire rá akarjuk húzni a vizes lepedőt, hogy ő tehet róla, hanem azért, hogy lássuk, hogy milyen következményeket alakít ki a háttér. Ha ezt megértjük, akkor ebből tanulva bölcsebben tudjuk alakítani a jövőnket.

Arra gondoltam, hogy filmeket ajánlok nektek,  amiben ezt jól lehet látni, még ha nem is teljesen tudományos módon.

Ilyen film például a Joker. Itt láthatjátok, hogy a gyerekkori rossz körülmények hogyan tudják összeomlasztani a személyiséget. Megfigyelhetitek a titok, a félrevezetés, az identitáskeresés, az agresszió, a személyiségzavaros anya hatását.

Fontos tudni, hogy nem mindenki omlik össze, ennek okáról egy másik videóban beszélek majd! 

Nézzétek meg a Jokert ilyen szemmel!

A Ragyogj! című ausztrál film (ez nem Stephen King ragyogás filmje), egy valóságos történet. Volt egyszer egy tehetséges fiú, akit az apja zongorázni tanított. De ez az apa nem a fiát akarta megtanítani, hanem a saját maga sikertelenségét akarta Gyógyítani a fia sikerével. Amikor a fiú önálló útra akar lépni, és szembeszállt az apjával, akkor az apa kitagadta, látni sem akart a többé. Mit tesz a szülői kényszerítés? Lehet-e egészségesnek maradni akkor, ha a szülő nem enyhül? A film David Helfgott Zongorista valós története, aki hiába lett sikeres, megnyomorította a gyermekkori légkör. Amikor eljátssza az apja által vágyott zongoraversenyt, akkor a darab végén összeesik, és a pszichiátriára kerül. Hosszú ideig nem engedik zongora közelébe, amikor az egyik ápoló felismeri benne a világhírű művészt, és lassan óvatosan a gyógyulás felé terelgeti. Hogy meggyógyul-e? A mi, hétköznapi jelentésünk szerint nem. De az ő saját világában talán igen, ha gyógyulás azonos a boldogsággal. 

Goeffrey Rush, aki a főszerepet játssza, Oscar-díjat kapott az alakításáért.

Az élet szép című olasz filmet 12 éves korom körül láttam először. Amikor vége lett, azonnal meg akartam nézni még egyszer. 

Nagyon sokat panaszkodunk az életünkről, a sikertelenségeinkről, vagy csak a rosszkedvünkről. Tényleg ennyire rossz az élet? Vagy ez a hozzáállásunknak a függvénye? Az élet szép című filmben az egyik legnehezebb élethelyzetet láthatjuk úgy, mint egy játékot. A filmben egy apa a kisfiával koncentrációs táborba került. Az apa szeretné megmenteni a kisfiát a hétköznapok terhétől. De hogyan tegye ezt, hiszen ezek között a körülmények között ez lehetetlen. Az apa viszont képes erre, és egy virtuális valóságot teremt a kisfia köré, ahol a nehézség kihívássá válik, a félelem izgalommá, a nélkülözés önuralommá. A film gyönyörű, humoros, fájóan kacagtató. Ha meg akarod érteni azt, hogy mit jelent az a mondat, hogy a világodat te magad formálod, akkor ajánlom ezt a filmet.

Kőkemény hétköznapi lelki thriller a Whiplash című film. Mit áldozhatunk fel a sikerért? Könnyű a tehetségeknek? A filmben egy dobos srác küzdelmét látjuk a sikerességért. A kőkemény, érzelmeit elrejtő tanár vajon segíti a tanítványát, vagy emberileg tönkreteszi? Feláldozhatjuk-e a magánéletet, a szerelmet a munkánkért, a célunkért? Megéri? Ez a film kínzó kérdéseket tesz fel nekünk, mert ha nem is vagyunk ilyen szélsőségesen sikeresek valamiben, mint a filmbeli srác, de mindenkiben ott a tehetség. Watson, amerikai pszichológus híres mondása: adjatok nekem 100 csecsemőt és azt csinálok belőlük, amit akartok. Ha kell koldust, ha kell királyt. De megéri?